27 Şubat 2013 Çarşamba

Son Düzlük


Fikstürün belli dönemlerinde kemikleşmiş yazı konuları vardır. Onlardan biri de ligin son çeyreğinde küme düşme hattının röntgenini çekmek. Bu sezon puan aralığı çok dar bir lig seyrediyoruz. Gerçi saflar artık hemen hemen belli ama 2-3 seri galibiyet hala bir şeyleri değiştirebilir. Ligin şu anki görüntüsünde küme düşecek 3 takımdan biri olmamak için çabalayan ekip sayısı 6: Gaziantepspor, İBB, Orduspor, Elazığspor, Akhisar Belediyespor ve Mersin İdman Yurdu. Bitime 11 hafta kala 13. Gaziantepspor ile 18. MİY arasındaki puan farkı 8. Gaziantepspor'un UEFA barajındaki 4. Bursaspor'la puan farkıysa 6. Yani bu sezonki ligde hedefsizlik yok diyebiliriz. Ya küme düşmemek ya da UEFA'ya katılmak için oynayacaksınız, sezonu erkenden bitirip yasak savma maçları oynamak en azından şu an için mümkün değil. Gelin şimdi küme düşme hattının en civcivli yerinde bulunan 6 takımın artılarını, eksilerini ve kalan fikstürlerini değerlendirelim.

Gaziantepspor: MP Antalyaspor(D), Akhisar, Orduspor(D), Eskişehirspor, Gençlerbirliği(D), Kayserispor, İBB(D), Galatasaray, Karabükspor(D), SB Elazığspor, MİY(D)

Artıları: Bülent Uygun'la birlikte form grafikleri yükseldi; Sernas başta olmak üzere transferler takıma uyum sağladı; puan avantajları + kötü sayılmayacak bir fikstürleri var.

Eksileri: Sakatlar ve cezalılar sebebiyle bir türlü tam kadroyla oynayamıyorlar; Bülent Uygun'un gelişi ve akabindeki iyi sonuçlarla etkisi azalsa da yaşanan çalkantılar; deplasmandaki kötü durum.

İBB: Gençlerbirliği(D), Kayserispor, MİY, Galatasaray(D), Karabükspor, SB Elazığspor(D), Gaziantepspor, Sivasspor(D), Fenerbahçe, Trabzonspor(D), Kasımpaşa

Artıları: Önemli rakiplerle oynayacak olsalar da 6 kez iç sahada olacaklar; büyük taraftar baskısı yaşamadıklarından haftalık sonuçlar morallerini çok etkilemiyor.

Eksileri: Webo'dan sonra hücum güçlerinde düşüş meydana geldi; taraftar eksikliği kimi konularda avantaj olsa da kritik dönemde gerçek anlamda ev sahipliği artısını kullanamayacak olmaları dezavantaj.

Orduspor: Karabükspor, SB Elazığspor(D), Gaziantepspor, Sivasspor(D), Fenerbahçe, Trabzonspor(D), Kasımpaşa, Beşiktaş(D), Bursaspor, MP Antalyaspor(D), Akhisar

Artıları: İç sahada iyi skorlar alıp ciddi taraftar desteği buluyorlar; özellikle yabancıları oldukça tecrübeli ve kaliteli isimler.

Eksileri: İç sahada oynayacakları maç sayısı 6 olsa da Fenerbahçe, Trabzonspor, Kasımpaşa, Beşiktaş, Bursaspor serisinin tam göbeğine düşmeleri dezavantaj; şu an dış sahada en fazla beraberlik alabiliyorlar ve 4-2'lik Galatasaray yenilgisiyle deplasman fobileri daha da büyüyebilir.

SB Elazığspor: Akhisar(D), Orduspor, Eskişehirspor(D), Gençlerbirliği, Kayserispor(D), İBB, Galatasaray(D), Karabükspor, MİY(D), Gaziantepspor(D), Sivasspor

Artıları: Yılmaz Vural'dan sonra takımda büyük oranda artan özgüven; iç sahada taraftarın katkısıyla son dönemde sergilenen iyi futbol ve alınan puanlar; çok iyi olmasa da kötü sayılamayacak(rakiplere göre) dış saha performansı.

Eksileri: Kümede kalma tam olarak garantilenmeden çabuk havaya girme potansiyeli; Bilica'ya aşırı bağlı savunma kurgusu; sezon başından bu yana takımın en ucunda istikrar yakalanamaması; son 3 haftada oynanacak 2 deplasman.

Akhisar Belediyespor: SB Elazığspor, Gaziantepspor(D), Sivasspor, Fenerbahçe(D), Trabzonspor, Kasımpaşa(D), Beşiktaş, Bursaspor(D), MP Antalyaspor(D), MİY, Orduspor(D)

Artıları: Ligin en mücadeleci takımı olmaları; küme düşmeyi dünyanın sonu olarak görmeyecek bilinç yapısı; deplasmanlarda kazanılan özgüven.

Eksileri: Böylesi bir mücadele için tecrübesiz kalmaları; son 4 hafta sadece bir iç saha maçı oynayacak olmaları ve Orduspor gibi Fenerbahçe, Trabzonspor, Kasımpaşa, Beşiktaş, Bursaspor serisine yakalanmaları; iç sahadaki kazanamama alışkanlığı.

Mersin İdman Yurdu: Kayserispor(D), Kasımpaşa, İBB(D), Beşiktaş, Galatasaray(D), Bursaspor, Karabükspor(D), MP Antalyaspor, SB Elazığspor, Akhisar(D), Gaziantepspor

Artıları: Henüz değerlendirilemese de sahip olunan geniş ve kaliteli kadro; büyük önem taşıyacak son 4 haftadaki 3 maçın içeride oynanacak olması(ayrıca toplamda 6 iç saha maçı).

Eksileri: Takım kurgusu ve ideal 11'in oluşmaması; son haftalarda alınan skorlarla düşen moral; bir türlü sayısı azalmayan sakat-cezalılar; Orduspor ve Gaziantepspor gibi deplasmanlarda sıkıntı yaşanması.

Son olarak, fikstürlerine ucundan kıyısından Fenerbahçe, Trabzonspor, Kasımpaşa, Beşiktaş, Bursaspor serisi girmiş takımlar için bu maçlardan alınacak puanların önemli kırılma noktaları oluşturacağını söyleyebiliriz.

6 yorum:

Celal Abbas dedi ki...

Akhisarın bir maçını izledim takımı çok beğendim. kesinlikle hamza hoca güzel bir işe imza atmış. Son haftalarda alınan sonuçların süpriz olduğunu düşünenler varsa kesinlikle yanılıyorlar. Hamza hocayı tebrik ediyorum. Bir insana güven duyulduğunda ve baskı hissettirlmediğinde neler yapılacağınında bir kanıtı bu takım.

Adsız dedi ki...

Hi, generic atomoxetine - atomoxetine no prescription http://www.gamesmood.com/, [url=http://www.gamesmood.com/]strattera for sale online [/url]

Adsız dedi ki...

4, Accutane For Sale - cheap accutane online http://www.benefitsofisotretinoin.net/, [url=http://www.benefitsofisotretinoin.net/]Isotretinoin Price[/url]

Adsız dedi ki...

4, Lunesta Sale - lunesta for sale http://www.lunestasleepaid.net/, [url=http://www.lunestasleepaid.net/] Cheap Eszopiclone [/url]

Adsız dedi ki...

2, [url=http://www.klonopincheaponline.com/]klonopin no prescription [/url] - buy clonazepam online no prescription - order klonopin online no prescription http://www.klonopincheaponline.com/.

Adsız dedi ki...

5, [url=http://www.nexiumpricewatch.net/] Nexium Price [/url] - Cheap Nexium - order nexium http://www.nexiumpricewatch.net/ .